Жерденівка 1545р

Історія села Жерденівка: початки 1545 року

Село Жерденівка, розташоване у Гайсинському районі Вінницької області, має багату та цікаву історію, яка сягає ще середини XVI століття. Перша письмова згадка про село датується 1545 роком. У той час територія сучасної Вінниччини входила до складу Великого князівства Литовського, а пізніше – до Королівства Польського.

Назва села, за однією з версій, походить від слова “жердини” — дерев’яних кілків, які використовували для огорожі або будівництва. Це свідчить про те, що населення, ймовірно, займалося лісозаготівлею, ремеслами та землеробством.

У період польського панування Жерденівка була невеликим поселенням, яке входило до складу маєтків місцевих магнатів. Село переживало численні історичні події, включаючи визвольну війну під проводом Богдана Хмельницького, коли територія Поділля стала ареною боїв між козаками, поляками та турецькими військами.

З розвитком господарства в XIX столітті село перетворилося на важливий економічний осередок регіону. У Жерденівці діяли млини, кузні та господарські двори, що сприяло її економічному зростанню.

На сьогоднішній день Жерденівка є затишним селом із багатою історією, яке зберігає пам’ять про минулі століття та є частиною культурної спадщини Поділля.

З Slownik geograficzny Krolestwa Polskiego відомо, що поселення Жерденівка уже існувало в 1545 році і належало Польському роду Ярошинських осередку кунянському, зокрема Дмитру Ярошинському, який мешкав в Кунянському палаці, до 1545 Жерденівка належала до замку Брацлавського, до цього все, що знаходилось ліворуч по течії собу було татарським з іншого берегу Польській короні, після люблінської унії 1569р село жерденівка входило до Брацлавського воєводства, Речі Посполитої.

Цитую. Slownik geograficzny Krolestwa Polskiego
..Zerdynowka аl. Zerdcnowka, ws nad bezim. dopL Sobu, pow. hajsynski, okr. pol., gm. i par. katol. Kuna, o 12 w. na pld. od Hajsyna, gdzie st. poczt., przy trakeie z Kuny do Zawadowki, ma 353 osad, 3888 mk., 1443 dzies. ziemi wlose., 58 cerkiewnej; dworska nalezy do klucza kunianskiego Jaroszynskich. Stara osada; w 1545 r., jako ws bojarska, nalezaca do zamku braclawekiego, trzyma Marko Mormaliuski (Mormoli). W 1628 roka trzyma ja Andrzej Miranowski oraz Roman i Tychon Mormilowie…

https://archium.cdiak.archives.gov.ua/file-viewer/51440#file-1444222

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі