(в докуменах дуже багато опечатків, матеріал публікації подається без змін)
Лист учнів Печірської школи, Брацлавського району на Вінниччині до ВУЦВКу про голодування,
1 листопада 1931 р.
ЦДАЖР УРСР, ф. 1, оп. 7, спр. 145, арк. 148. Оригінал. Рукопис. *Дорогі наші проводирі.
Ми, учні Печірської школи, Брацлавського району просимо у Вас допомоги, бо ми пропадаємо з голоду. Нам треба вчитися, а ми з голоду не можемо по світі ходити. Індивідуальні * і колгоспники — всі пухнемо з голоду, бо працювати ми не можемо, а хліб дають тільки тим, хто має трудодні. Скоро наближаються Жовтневі свята, нам треба радіти, а у нас з голоду в очах пожовкло, в шлунку болить від того сміття, яке ми зараз їмо, бо у нас забрали не тільки хліб до зерна, а і картоплю, квасолю і все, що можна їсти. З картоплі роблять горілку, а ми їсти не маємо що. За одяг та взуття ми вже мовчимо, а просимо не губити нас голодом. Ми надіємося, що Радянська влада не дасть нам загинути і не буде нас годувати кулями замість хліба, як годували наших батьків царі. Ми віримо, що Радянська влада нам поможе і спасе нас від голодної смерті.
Просять учні Мильгота, Сіроха, Москалюк, Баран, Магдич, Пилипенко, Антони-шина, Вістяк і інші**.
І
«БІЛЬШОВИЦЬКА ПРАВДА», ОРГАН ВІННИЦЬКОГО ОБЛАСНОГО КОМІТЕТУ КП (б) У, МІСЬКОГО КОМІТЕТУ КП(б)У, ОБЛАСНОГО ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ, ОБЛАСНОЇ РАДИ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОКз листа Г. І. Петровському від правління артілі «Незаможник» села Тишківка Гайсинського району Вінницької області про тяжкий стан артілі та голодування колгоспників.
25 листопада 1931 р.
Заява.
При цьому вищеозначене правління просить з'ясувати справу колгоспного господарювання на 1932 рік. Тому, що тільки що [на] 25.ХІ.31 р. для тяглової сили фуражу, зокрема зерна, немає ні одного кіло, а все ж таки мається 135 голів робочої худоби. Село, як Тишківка — перше в Гайсинському районі суцільної колективізації. Коли візьмемо по посіву, колгосп нашого села зразковий, вся робота проходила здільно, що дало блискучі зразки та наслідки як посіву, так і уборки та будівництва 1931 р., а також виконання всіх зобов'язань перед Радвладою та Компартією. План хлібозаготівлі виконано на 26 вересня 1931 р. теж, по виконанню наш колгосп перший Гайсинського р-ну. І дальша картина нашого колгоспу: господарств об'єднує 196, причому в ньому їдаків 700 душ... *
Ну і дайте висновок, що ж далі буде, коли в 1929 р., як було в нас 25 % колективізовано населення, то план хлібозаготівлі був наданий 4000 пудів, а в цьому році 95 %, то план наданий 8077 пудів. Значить, як для суцільного колективізованого села, то план надано в 219 %. Із висновків цього, коли в нас був уповноважений з ВУК, який категорично заявив, що коли немає хліба, то ще треба забрати картоплю, коли мається 10 пудів чи 5 пудів, то не рахуючись зі складом його сім'ї, а лишити йому не більше, як 2 пуда картоплі. Значить, видно з цього, що це вже зовсім їдуть на село не службовці Радвлади, а це ті пси, яких наняв капітал і сказав їм гавкати, тому що він заявив, що мужикові дай 5 пудів картоплі і 5 пудів хліба, то він обснується як павук і нікому нічого не скаже, а так — забери від нього все, то він мовчати не буде, а буде шукати вихода. Але ж нехай рада ВУКУ подумає, якого вихода буде шукати голодна людина, в той час як вона цілком 14 років за існування Радвлади корилася, і з представникових слів видно, що до того докорилась, що повинна загинути від голодної смерті. То звичайно, що один вихід знайти такий, що краще нехай той загине, хто примушує гинути з голоду працюючу людину. Візьмемо приклад з радянської преси, яка нам висвітлює життя в країнах капітале робітника. Але ж наша країна критикує капітал, а чомусь робить ще в декілька разів гірше, чим капітал, тому що знає надрукувати, що Англія, Франція та другі жмуть робітничий клас, а нащо ж тоді в нас до того вже здіваються над селянином, що описати вже не мається змоги. В сучасний мент ні в жодній країні немає гіршого життя робочій людині, як в Країні Рад. Тому що в других країнах — то людина коли півголодна, то має в що вдягнутись та взутись, а в нашій країні навпаки — працював цілий рік в колгоспі, а восени хліба нема, а гроші, що заробив, то взяв позику, газету і пішов на кінопостановку, а то самообкладання, страховка. І от маєш, проробив рік, а розрахувався за 1 годину і пішов без нічого додому. Нащо таке життя?
Прийде службовець і говорить, що всі труднощі переживем. Цілком зрозуміле, що труднощі то ми пережили б лише тоді, коли б ми їх спільно переживали.
А коли їх переживає лише одне нещасне селянство нашої України, то воно оцих труднощів не переживе, тому що таких труднощів, не чуваних на земній кулі, людина пережити не може.
На сучасний мент селянину непотрібно нічого, ні тяжкої індустрії, ні машин, крім одного — хліба, більше нічого від селянина не почуєш. В той час як в країнах капіталу пшеницю затоплюють в морі, тому що немає на неї збуту, то в Країні Рад 1 пуд зерна на ринку 15 крб. і немає змоги його дістати, та одна буханка хліба вагою 1,5 кг —45 крб., де селянин, попрацювавши ціле літо тяжкої праці, здав державі свою продукцію по 90 коп. пуд жита та по 1 крб. 10 коп. 1 пуд пшениці, а потім підійшла зима, поїхав у місто, зайшов у буфет ЦРК, а там пуд цього хліба, що він здав за 90 коп.—45 крб. Значить, щоб обміняти, то треба селянинові везти з дому 50 пудів, а кооперації получити 1 пуд. Чому це так, це ж убивство, це казнь. Нещасного селянина скрізь палачі і вбивці п'ють послідню каплю крові селянської, а пишуть, що будують соціалізм. Це не будівництво, а убійство, з такою політикою соціалізму нам не збудувати.
У ДЗЕРКАЛІ ПРЕСИ ГАЗЕТА
Про що писали тодішні вінницькі газети?
1932 рік
5 жовтня. «Викорінювати буржуазно-власницькі тенденції, рішуче і швидко реагувати на опортуністичний опір хлібозаготівлям».
6 жовтня. «Перемоги передових сільрад доводять цілковиту можливість виконати на строк хлібозаготівельні плани в одноосібному секторі».
16 жовтня. «Передові колгоспи буксиром допомагають одноосібникам виконати план».
17 жовтня. «Трощачи куркульський опір, рішучо піднести темпи хлібозаготівель в одноосібному секторі».
18 жовтня. «Примусити куркуля здати державі хліб за твердими завданнями».
20 жовтня. «Зламати опір куркуля».
24 жовтня. «Бракує натиску на куркуля».
27 жовтня. «Рішуча відсіч опортуністам, що намагаються припинити хлібозаготівлі!»
4 листопада. «Куркульська агентура зриває заготівлі».
6 листопада. «Ширше Жовтневий похід червоних хлібних валок».
10 листопада. «Правління колгоспів, що приховують від держави хліб, допомагають його розкрадати,— до права!»
20 листопада. «Тих, що стали на шлях саботажу хлібозаготівель,— на дошку ганьби! Усю силу революційного закону проти зривників хлібозаготівель!»
21 листопада. «Конкретною масово-політичною роботою на кутку, в бригаді піднести лютість колгоспників і трудящих одноосібників для розгрому саботажників хлібозаготівель».
23 листопада. «Не постачати краму районам і селам, що зривають хлібозаготівлі».
24 листопада. «Вигнати куркульську агентуру з сільрад».
26 листопада. «Прибрати класового ворога з колгоспного току».
27 листопада. «Суворими репресивними заходами примусити куркулів негайно здати належний державі хліб».
28 листопада. «Добити куркульських недобитків, що зривають хлібозаготівлю, підривають колгоспну міць!»
29 листопада. «Незаконне роздавання хліба в колгоспах — це куркульське обкрадання держаї і колгоспників. Негайно стягнути назад незаконно розданий хліб, розтрощити собі таж куркулів — зривників хлібозаготівель».
30 листопада. «Хлібними потоками до державних зсипищ зміцнюють кордони Країни Рад».
5 грудня. «Розчавити куркульське шкідництво і махінації в колгоспних коморах та облікові хліба ба. Найпильніше перевірити в кожному колгоспі, в чиї руки віддано облік і охорони хліба. Випекти куркульсько-петлюрівське охвістя».
8 грудня. «Вище темпи хлібозаготівель! Нещадна боротьба з куркульським саботажем!»
9 грудня. «Людей, чужих справі комунізму, які провадять куркульську політику, які розклалис які не здатні провадити політику партії на селі, викинути з партії й судити суворі пролетарським судом».
11 грудня. «Без жалю і пощади витравляти куркульсько-петлюрівський саботаж хлібозагтівель».
12 грудня. «У вирішальні дні всі сили — на вивершення хлібозаготівель. Подесятерити бороть з саботажем куркулів та їх агентури. Нещадно ламати демобілізаційні настрої».
14 грудня. «Добити вкрай рештки буржуазних тенденцій в бурякорадгоспах. Нещадну відс переродженцям, ошуканцям, ворогам партії, саботажникам хлібоздавання!»
15 грудня. «Цілковитим вивершенням хлібозаготівель найближчих днів парторганізації повинні довести свою здатність боротися за лінію партії».
16 грудня. «Вище більшовицьке напруження всіх сил для вивершення хлібозаготівель! Змести контрреволюційний саботаж куркулів та їхніх льокаїв — зрадників і обдрювачів партії — з шляху до перемоги. Нещадна відсіч глитайським намаганням всучити державі фуражні культури замість пшениці й жита. План хлібозаготівель вважатиметься за вивершений то, коли його буде виконано і за культурами».
17 грудня. «Сильніше більшовицький натиск! Відданість кожної сільпарторганізації, кожного комуніста справі комунізму парі перевірятиме тим, як вони забезпечують цілковите вивершення хлібозаготівелі
18 грудня. «У дні найвищого напруження боротьби за хліб невблаганно посилювати репресію до куркулів — саботажників хлібозаготівель. Ширше розгорнути масову робо серед колгоспників і трудящих-одноосібників. Нещадна відсіч жалісливим охоронці куркульського шкідництва — зрадникам партії!»
20 грудня. «Залізною мітлою революційної законності змести саботаж куркулів, розчисти шлях до вивершення хлібозаготівель».
22 грудня. «Ні тіні заспокоєння, жодної демобілізації! Залишилося іще 4 відс. до вивершен хлібозаготівель по області».
23 грудня. «Той не більшовик, хто не віддає усіх сил на боротьбу за хліб. Міцніше більшовицькі удари на голови куркульської агентури!»
24 грудня. «Найжорстокішими репресіями вирвати в саботажників останні відсотки хлібного плану. Передчасна демобілізація — рівнозначна зраді. Чисткою піднести боєспроможність партосередків!»
26 грудня. «Хто демобілізується у вирішальні дні з хлібозаготівель, той допомагає контррево¬люційному саботажеві. Ворог з партквитком — найнебезпечніший ворог».
27 грудня. «Без пощади винищити до останку саботаж ще жорстокішими репресіями до кур¬кульні та її покровителів».
29 грудня. «План хлібозаготівель в області виконано на 100,1 відс».
31 грудня. «Відсталим дано твердий строк. Декадник вивершення хлібозаготівель вимагає: на ходу перешикувати партійні сили, розгромити найзлісніший куркульський саботаж, піднести темпи хлібозаготівель і повернення натурпозики».
1933 рік
2 січня. «Не виконали хлібних планів найзлісніші, найшкідливіші саботажники. Хто передчасно демобілізується, той допомагає їм. Найжорстокішими репресіями до куркулів і їхніх оборонців примусити саботажників виконати плани до останнього центнера. Жорстокими репресіями знищити саботаж куркулів і їхніх агентів з партквитками».
12 січня. «Ніякої амністії найзліснішим контрреволюціонерам, саботажникам відсталих сіл і районів!»
20 січня. «Розтрощити в зародкові опортуністичну ставку на насіннєву допомогу. Розбазарене, незаконно роздане насіння повернути в насіннєві фонди, суворо карати розбазарю-вачів насіння як ворогів народу».
27 січня. « Швидко розпізнавати і трощити тактику класового ворога! Жодного попуску саботажникам хлібозаготівель!»
30 січня. «Організувати негайне повернення розкраденого й незаконно розданого хліба. Кожній колгоспній виробничій бригаді — щоденне завдання в збиранні й готуванні насіння для своєї виробничої ділянки. Утаювачів, розкрадників насіння — до найсуворішого права!»
2 лютого. «Зібрати насіння випробуваними в хлібозаготівлях методами революційного нищення куркульсько-петлюрівського саботажу».
5 лютого. «Мобілізувати всі сили революційного ентузіазму на боротьбу за негайне закінчення збирання насіння. Піднести лють колгоспних мас, всіх сумлінних трудящих одноосібників проти класових ворогів — куркульсько-петлюрівських недобитків, що простягають руки до колгоспного насіння, що готують зрив весняної сівби».
17 лютого. «Відкрився Перший всесоюзний з'їзд колгоспників-ударників».
2 березня. «Ударники колгоспних ланів прикордонної області вітають тов. Сталіна».
«МОЛОДИЙ БІЛЬШОВИК», ОРГАН ВІННИЦЬКОГО ОБКОМУ І МК ЛКСМУ
1933 рік
8 лютого. «Боротись за кожен кілограм насіння. Хто приховує, розкрадає посівматеріал, хто не бореться з розкрадниками,— того судити, як ворога народу. Забрати насіння у ледарів-паразитів».
14 лютого. «Вмійте зривати машкару з ворога».
22 лютого. «Ухвалу партії й уряду про дозвіл торгувати хлібом використаємо як зброю в боротьбі за щонайшвидше створення насіньфондів».
12 квітня. «Відберіть квитки в цих мерзотників! Геть з комсомолу, з колгоспу, на лаву підсудних ледарів, саботажників, зривників сівби, агентів класового ворога. Дужче розпалюйте вогонь ненависті і люті до цих паразитів, обкрадачів колгоспної праці, без жалю витравлюйте звички проклятого минулого — «менше зробити, більше взяти».
Добірку підготувала співробітниця обласної наукової бібліотеки імені Тімірязєва ЛЮДМИЛА ШПИЛЬОВА
РОЗСЕКРЕЧЕНИХ АРХІВІВ
Лист селян-одноосібників села Животівка на Уманщині до ВУЦВКу про непосильне оподаткування та голодування сімей.
5 серпня 1931 р.
До Голови Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету. Від 63 одноосібних господарів села Животівка Оратівського р-ну на Уманщині
Просимо Голову Всеукр. Комітету звернути увагу на наше прохання, аби нам було виділено під озимий посів землі кожному окремо, позаяк ми ще землі не маємо. Сільрада до цього ставиться зовсім недбайливо, а вже час наступає сівби. А вдруге — на нас покладено хлібозаготівлю 8 тис. пудів, які ми не зможемо виконати, позаяк у нас великий недорід. А втретє— велике обкладання позикою 3-го вирішального року в сумі 4 тис. 700 крб. та доводять до двору насильно. Позаяк ми від позики не відмовляємося, беремо по силі можливості, та бойкоти-рують нас, невозможно змолоти ні одного пуда хліба, страдаємо голодом, варим і кушаєм зерном. Ще нам доводять до двору м'ясозаготівлю в березні місяці 31 р. Ми не відмовляємося від радянських обов'язків. Просимо не відказати нашого прохання, аби було звернуто на нас увагу, позаяк оставшиєся — більша частина бідняцько-середняцьких господарств.
Ц.Таємно.
ДО ВІННИЦЬКОГО ОБЛ. ПАРКОМУ.
За відомостями ,що надійшли до ОБЛ. Прокуратури від гайсинського Дільничого Прокурора , в с. Карбівці , Гайсинського р-ну , після смерти КУЧЕРУКА Михайла , що помер в осени 33 року та його дружини ,яка померла в квітні 33 року ,залишилось четверо дітей: КУЧЕРУК Данило ,1908 р. народження, КУЧЕРУК Дем’ян ,1912 р., КУЧЕРУК Пилип ,1917р.народження та КУЧЕРУК Марія ,1924 р. народження.
Ця сім’я по соцстану бідняки ,як видно була в скрутному харчовому стані ,25 травня самий старший КУЧЕРУК Данило пішов з дому до Гайсина шукати харчів та роботи ,а залишившиється в дома Дем’ян та Пилип чи то забили ,чи то використали помершу сестру Марійку . Доказів ,що вини забили Марійку немає.
Всі три Данило, Дем’ян та Пилип були заарештовані органами ДПУ ,але оскільки проти Данила доказів злочину нема такий з під варти звільнений. Що ж До Дем’яна та Пилипа , то оскільки вони малолітні та виснажені Дільничою Прокуратурою дано розпорядження про звільнення їх з під варти та опре ділення до одної з дитячих установ для медико –педагогічного виховання , згідно арт.11 КК. справу відносно них закрито.
Прокурор Обл. Відділу ДПУ \СЕМЕНОВ\.-
Людоедство.
В Немировском районе. в. с. Рубани единоличница ДАНИЛЬЧЕНК. Иустина совместно с двумя сиротами 16 и 20 лет, живими при ней убили 3 – х летнего Ребенка и Мясо употребили в пищу. Через несколько дней ети двое сирот задушили и Данильченко Иустину, также с целью употребления мяса в пищу. Указанные сироты обращались за ипомощью в сельсовет, но таковая небыль оказана. Эти сироти арестованы, следствие заканчивается.
В Казатинском районе. в. с. Овсяники колхозница Чуба Текля – 24 – х лет, совместно с сестрой ЧУБОЙ – 18 – ти лет 15. 4. с. г. зарезали свою сестру Антонину – 11 лет и мясо употребылы в пыщу. Указанные лица арестованы. Ведётся Следствие.
В Гайсинском, в. с. Нараевка колхозница ТАШЛИЦКАЯ Акулина в первых числах Апреля месяца зарезала свою дочку 5 – ти лет, мясо употребила в пищу.
ТИШЛИЦКА Я арестована, ведётса следствие.
Политическоэ Управлэниэ
ВИННИЦКИЙ Областной отдел №1705684
Июль 22-го дня 1932 года.
Гор. Винниця.
Секретарю об кома КП/б/у. Гор. Винниця.
Спец - сообщения
“О волынке в селе вятковцы Гайсинского Района.”
В дополни и предыдущих данных о волынкэ в селе Вятковцы , Гайсинского района сообщает! На рассвете 80-го Июля о.г. в с. Вятковцы была, проведена операция по изятыю инициатором и роководытелей воленкив результате которой арестовано 10 человек : 2 кулака , 8 раскулаченных и остальные колхозники , в большинстве состояние в колхове формально , наработавшие и не умевшие работать.
Организатор волынки МАКСЕМЕ Ефим , член колхоза середня : с самого начала волынке перешел на нелегальное положение вол дствиэ чего ивят небел. При проведении средства выявлено, что в деле побуждения колхозников к волынке значительною роль сыграл2 местные : учителя , которые прививали антиколхозныэ настроения , проводя беседы о неверносте политике партии /Сталина/ и пр. Одни из учителей ГОРДВИЩЕВСЬКИЙ арестован , второй- же еще до возникновения волынки выехал в Ленинград.
Что касаетоя причин возникновения волынки в селе Вятковци ,то таковыми , в основном, являются искривления и беовяйотвенность имевшее место в колхозе, примерами чего являются следующие факты:
К моменту начала весинке посевной кампан: Из имевшихся в колхозе 318 лошадей осталось 91, при чем для работ использовывалось только 4 лошади, так как остальные были истощены. В результате такого состояния тягловой Силы план посевкампании был выполнея на 84-8: несмотря на те , что посевматтерыалу имелось до остаточно . Во время хлебозаготовки в 1931г. хлеб у колхозников забирался под метелку , забирали полученное за заработные трудодни. Характерно отметить, что колхозники выполнившие план были направлены в другие села, в качестве буксирных бригад, а дома у них в это время колгоспи забирали оставшиеся в незначительном количестве хлебные ресурсы. Единоличники, которых тяжесть хлебовиготовления Коснулась в меньшой степени бронировали перед колхозниками преимуществом своего положения. Ввиду продовольственных затруднений, один из колхозников подал заявление в правление о выдаче ему 20 фунтов хлеба и предложил на этом заявлении наложил революцию : «ВЫДАТЬ 20 ФУНТОВ СНЕГА».
Боледствии искривлений и бесхозяйственности значительное количество колхозников не выходили на роботу, так как были заняты тем, что постоянно разрежали с жалобами на имевшое место ненормальности.
Не смотря на такое положение районные организации данном ;вопросу своевременно не уделили должного внимания и не о делах ; соответствующих выводов, между тем как об этом информировании.
Совершенно секретно
Секретарю ЦК КП/ б/У
т.Косиору
Ставл своей задачей настоящей покладной запиской информировать ЦК о продовольственных затруднениях и случаях котрого недоедаедании в отдельных районах и селах Винницкой области , в дополнении к пинцеонерке , которая была послана по этому поводу в ЦК, Обком считает необходимым сообщать об общем состоянии области.
Пограничные районы области находятся в наиболее благоприятном положении. В этих районах наиболее высокая стоимость трудодия как в денежном , так и в натуральном виражении.
В пограничной группе районов раньше,чем в других не только созданы посевные фонды, но эти же районы оказывают значительной соц помощь колхозам других районов области. На 17200 центнеров соц помощи организованной по всей области , пограничные районы дают 15400 центнеров.
В этих районах подготовленность единоличника к весенному севу ( сосдании семенных фондов, состояние тягла , ремонт с/г и т. д.) .В целом эта группа районов наиболее подготовлена к весенней посев компании . К этой группе районов относится : Славута, Васлав, Чемировцы,Солобковцы, Крыслинцы.
Но вместе с тем и противоположность этим районам в области есть группа районов, главным образом прилигающие к Киевской области , в часности ( Гайсин, Брацлав, Немиров, Вороновица, Калиновка, Любар, Чуднов и другие ), которые уже начиная с февраля мес. испитывают продовольственного затруднения и случаи острого недоедания . Значительных размеров эти случаи стали достигать в феврале и начале марта и за последнее время затронули и некоторые пограничные районы: ( М. Подольск, Черновцы, Пищанка, Копайгород ).
В настоящее время по неполным данным мы насчитываем 27 районов с количеством 180 населенных пунктов, в которых имеются продовольственные затруднения , случаи острого недоеланиия и заболевания на этой почве. К числу этих районов относится: Немиров, 17 районов с количеством 180 населенных пунктов, в которых имеются продовольственные затруднения, случаи острого недоедании и заболевании на этой почве. К числу этих районов относится: Немиров – 17 сел, Бердычев - 8 сел, Винница – 9 сел, Гайсин -6 сел, Литин – 2 села, Брацлав – 14 сел, М. Подольск -7 сел.
Из этих районов особонно виделяются следущие районы , в которых зарегистрированы наиболее количество острых заболеваний на почве недоедания безбелковой оттчесностью ( опуходью) , смертных случаев : Литинеский, Немировский , Тростянецкий. В остальных районах размеры острого недоедании и наличие смертных случаев значительно меньше, но в них имеются отдельные села.
Продовольственные трудности в этих районах и селах имеют различные формы: недоедание , различные заболевания на этой почве – опухоли, смертность на почве голода, питание падалью и отбросами ( убой лошади, употребление в пищу собак и кошек).
***************
В 7 селах району, а сааме: Кузьминці, Гранів, Нараївка, Семерічка, Гайсин, а особливо в селі Харпачка по підрахункам голови колгоспу голодують до 120 господарств. З них 40 колгоспних та 80 одноосібних .
Маються випадки смерті, багато спухлих, їдять собак.
Останній день одна мати десь поділа свою дитину, за відомостями, які маються зараз перевіряють цей факт вона нібито зварила дитину і з’їла.
На всі випадки після мого обстеження, на закритій частині бюро РПК 15/Ш було вжито ряд заходів, мобілізовані декілька тон кукурудзи, проса і запропоновано УЧХ організувати по вищезгаданих селах гарячі сніданки при школах охопивши всіх голодуючих дітей в першу чергу, як колгоспників так і одноосібників.
РПК також в своїй повстанстві звернувся до Обкому надіслав негайно представника , члена бюро про видачу наряду та хліба для голодуючих, бо ця тимчасова допомога районам недостатня і надалі за відсутністю фондів не можна буде забезпечити і з положення цим вийти не можна .
Ураховуючи тяжкий стан деяких сел., що це лише Березень місяць, а надалі треба читати більше таких випадків. /Витяг з інформ .успев . ЦК МАКСИМЕНКО з 17 /Ш-33р./
Таємно.
ДО ВІН. ОБЛ.ПАРКОМУ.
1932 р. в Гайсинському районі в с. Семерична в сім’ї в колгоспниці-біднячки ОСАДЧОЇ 14/11 ц. р. скоїно вбивство дитини одного року при слідуючих обставинах:
гр-ка с. Семирічки ОСАДЧА Федора, вдова, член колгоспу, має на своєму утриманні 4 дітей, з яких найстаршому 10 років, а наймолодшому один рік.
16/11 ОСАДЧА Федора залишила в хаті своїх 4 дітей, а сама пішла на село шукати харчів.
Коли вона повернулася до дому та забачила що найменша дитина зарізана. На запитання її син Петро 10 років відповів що самий молодший хлопчик Володимир сидів на печі звідки упав та вбився. Тоді він Петро взяв ножа й почав дитину різати винув кишки печінку та легені зложив в горшок також відрізав ногу й хтів варити оскільки був голодний.
Розслідування в цій справі закінчено при чому за висновком лікаря дитина була зарізана живою.
Справу скеровано до Прокуратури Республіки для ознайомлення.
Прокурор Обл. Відділу ДПУ /СЕМЕНЮК/.
Таємно.
ДО ВІН. ОБЛПІРКОМУ.
За відомостями, що є в обл. Прокуратурі, в Гайсинському районі в окремих селах маються випадки масової та групової подачі заяв по управ колгоспу про виключення з колгоспу, а саме: в селі Гранові до колгоспу “Нива” 7/УІ ц.р. подано групову заяву 47 членами колгоспу про виключення їх з колгоспа; до Зятківецького колгоспу ”Більшовик” 13/УІ ц.р. подано групову заяву 20 колгоспниками про виключення їх з колгоспу.
Гранівські колгоспники свої заяви мотивують тим, що вони хочуть господарювати окремо, що при сучасному становищі вони господарювати колективом не можуть.
Зятківецькі колгоспники пишуть, що проробивши з 1930 року в колгоспі, їм нічого за це не давали й не дають, вони голодні, а тому просять повернути землю та майно й виключити з колгоспу. Коли заяви Зятківецьких колгоспників не були задоволені, то вони, переважно жінки, групою в чоловік 60-70 з’явились до районного центру, спочатку до Райколгоспілки, а потім до РВК та Прокуратури з вимоги дати розпорядження про виключення їх з колгоспу.
Причини масового виходу селян Гайсинського району з колгоспів Прокуратурою розслідуються.
Про вище значене ставлю вас до відому.
Заст. Обл. Прокуратура / Савранський /
СЕКРЕТАРЮ ВІННИЦЬКОГО ОБЛАСТНОМУ КПОУ
тов. АЛЕКСЕЄВУ.
ДОПОВІДНА ЗАПИСКА.
Розгортання шаровки та проривки буряка за перші три п’ятиденки прополочної кампанії по району на площі 8.519 га. при загальному посіві прополочних культур 19.533 га, виконано лише на 20% і темпи прополки по п’ятиденкам є настільки незадовільні, то створюють реальну загрозу загибелі прополочних культур, зокрема цукрового буряка на засіяній площі. Такий стан в роботі є наслідком важкого стану з харчуванням в якому перебуває район. Так, зараз по всіх селах особливо по селах розташованих поблизу залізничних станцій маємо масовий виїзд дорослих колгоспників і одноосібників на тимчасові заробітки, з тим, щоб прохарчуватись до жнив, та за купівлею хліба в напрямку Москва-Грозне.
По зафіксованим данним, відплив робоч ої сили дорівнює по селу Губник – 300 душ, Леухи – 250, Краснопілка, Нараївка – 400, по с. Зятківцям – 200, при чому частина з них перетворилась в найбільш виразних перекупщиків хліба – спекулянтів, які і систематично протягом весняного періоду не виходять на роботу в колгосп, а лише десятки раз курирують Москва – Грозне. Наявна робоча сила по колгоспам через виснаженість дає зовсім низьку продуктивність в роботі; в с. Губнику по колгоспу я кий по своєму організаційно – господарському стану – є кращим колгоспом в район – одна жінка виробляє на шаровці буряка лише 0,03 га.
Маємо безліч фактів, то на роботу в колгосп не входять через відсутність харчування. До с. Басаличівка 17.06 вийшло на прополку буряка – 250 душ, але, через те, що не було продуктів виготовити сніданок і обід, всі колгоспники з поля розійшлись по домам.
По одноосібному сектору за масове явище те, що людність дорослі і діти харчуються цвітом акації, щавелем, жолуддям, попілом розведенним з мукою. Аби придати смак трав’яній страві, практикують класти, в горошок, розрахований на сім’ю 6 душ – один фунт солі. Значна частина бурякового насіння, заораного одноосібними господарствами на посів, а рівно ж розданий овес використаний через переселення на хліб. Стан з харчуванням настільки погіршав, що людність для харчування вживає крім трав, всяку падаль.
По с. Тишківка, було викопано на харчування дохлу корову облиту карболовим розчином, з огляду на те, що вона захворіла сибірською язвою. По с. Городку ДРАЧ Антошка – бідняк, що має 5 душ сім’ї з’їв декілька собак. Одноосібник САЛІЙ Василь зарізав свою собаку і з’їв а потім пішов з старшими дітьми з села шукати хліба по селах. Погіршення стану харчуванням людності по селам значно поширюється захворювання на желтуху та мається більше 2.000 випадків харчування без білковими отенами голодними.
ГАЙСИНСЬКИЙ РАЙОН.
25/У в с. Краснопілці виявлено, що гр-ка ВЛАСЮК Марія Мифодівна, біднячка, виключена з колгоспу за невихід на роботу, зарізала свого сина 9 років Василя, м'ясо з якого зварила в борщі, а руки та ноги сховала на горищі.
22/У в с. Городку гр-ка ЦИРКУН Явдоха Ісаківна, розкуркулена, задушила свого брата 11 років Григорія Ісаковича для споживання. Голову та ребка було знайдено у неї в хаті. По цій справі звинувачується також ЦВІРКУН АФІЯ, яка від слідства зникла.
24/У в тому ж с. Городку виявлено, що гр.-н Карпенко Павло Єфимович, син кол. Царського уряднина, з середньою освітою, по фаху землемір використовував для їжі м’ясо з померлої своєї дочки Ніни, 9 років.
23/У в с. Черторія гр.-н Сенчук Йосип Авксентійович разом зі своєю дружиною Синчук Христею Григорівною забили 33-літню жінку Мижаєву, з якої частин6у м’яса з’їли, а частину було знайдено в радужці.
18/У в с. Краснопілка гр.-н Косенко Дунія Степанівна, розкуркулена, зарізала свого сина Косенко Дем’яна, 12 років, для споживання. М’ясо з забитого було виявлено в горщку, а також відомості, що Косенко м’ясо продавала.
СЕКРЕТАРЮ ОБКОМА КП/б/У г. Виннице.
СПЕЦ – СООБЩЕНИЕ
О г о л о д а н и и
Поступивши матеріали продолжают сигнализовать о том что в отельних районах и селах случаи голодания принимают редкие хормы. Так :
В ГАЙСИНСКОМ РАЙОНЕ наиболие не благополучны по Голоду является село Харпачка, в котором насчитывается 40 голодающих семей с общим Количеством 121 сдохов . Среди голодающих колхозных семей имеются колхозники , которые работали добросовесно и выработали до 300 трудодней , голодание этих семей Объяняется наличеем большого количества нетрудоспособних в святи с чем получанный хлеб за трудодней не обеспечивают их потребности. Так например : колхозница ПРИЧЕПИ Пелагея , в семне два трудоспособных выработали 280 трудодней , вего членов семъи 5, сейчас совешенно не имели хлеба ; колхозница ЛИСКЕВИЧ Анна имеет 6 едаков , выработала 370 трудодней ,в настоящие время голодает .
В етом –же селе по единоличному сектору имеется голодающих 42семей ,с общим количеством едаков 140, большая часть голодающих бедняки.
В селе за последние время на почве голода отмечены смертне случаи. В течении 3-х дней умерло единоличноцы КУРАВЕЛЬ в количестве 3-х чел.
В с. Смеречка , заригистрировано голодающих колхозних семей 29, с общим количеством едаков 72, значительная чатина лежит опухлими.
В етом - же селе также имеются семъи виработавшие большое количество трудоднем , но в виду многосемейности осип довершено не имеют продуктов питания . На указаного чесле голодающих нащитывается 400 семей , с общим количеством 45 едеков , которые лежат опухшими в безнадёжном состоянии.
По с. Гродок , на имеющихся в селе 288 хозяйств по предварительным даным около 180 , значительная чаще.
П. Таємно.
ДО ВІН. ОБЛ.ПАРКОМУ.
1932 р. в Гайсинському районі в с. Семеричка в сім’ї в колгоспниці – біднячки ОСАДЧОЇ 14/11 ц. р. скоєно вбивство дитини одного року при слідуючих обставинах : гр-на с. Семерички ОСАДЧА Федора, вдова, член колгоспу, має на своєму утриманні 4 дітей, з яких найстаршому 10 років, а наймолодшому один рік, 15/11 ОСАДЧА Федора залишила в хаті своїх 4 дітей, а сама пішла на село шукати харчів. Коли вона повернулась до дому та забачила, що найменша дитина зарізана. На запитання її син Петро 10 років, відповів, що самий молодший хлопчик Володимир сидів на печі, звідки упав та вбився. Тоді він Петро взяв ножа й почав дитину різати, винув кишки, печінку та легені, зложив у горшок, також відрізав ногу й хтів варити, оскільки був голодний.
Розслідування в цій справі закінчено, при чому за висновком лікаря дитина була зарізана живою.
Справу скеровано до Прокуратури Республіки для ознайомлення.
Прокурор Обл.. Відділу ДПУ СЕМЕНОВ.[/quote]
СЕКРЕТАРЮ ОБКОМА КП/б/У
Гор. Винница.
СПЕЦ – СООБЩЕНИЕ
О событиях в районах Винницкой области.
По материалам за 1 –є июня 33. г.
Продовольственные затруднения.
Поступившие материалы из Гайсинского, Тростянецкого и Станиславчиского районов отмечают обострения продовольственного кризиса в этих районах. Значительная часть населения ряда сел голодает, имеется много случаев заболевание и смерти на почве голода и употребления в пищу разного рода суррогатов.
Продовольственный кризис в Гайсинском районе с каждым днем все больше обостряется . Больше всего недостаток продовольствий ощущается в селах: Ладыжынские - Хутора, Жерденовка, Тышковка, Бубновка, Кущенцы, Кузьминцы Тымарь, Краснополка, Губнык, Кублич и Сокольцы . В одном селе Тышковке голодает только колхозников 120 человек. Население питается разными суррогатами, травой, гнилым картофелем, мясом долхлых лошадей. В каждом селе не меньше 20 человек спухших от голода, не способных передвигается. Имеется много смертных случаев. Участились случаи оставления детей на базарах.
В селах Паланка, Александровка, Китайгород, Красногорка и Савинцы Тростянецкого района ощущаетса большой недостаток продовольствия. В каждом селе голодает от 30 до 130 человек. Имеетса много фактов опухания от голода. Зарегистрировано 9 смертных случаев. Оказываемая районными организацыями помощь не обеспечивает потребностей голодающих семей, благодаря недостатку продовольствия и неудовлетворенной организации общественного питания в колхозах.
В Гайсинськом районе, в. с. Семеричка, в семье колхозницы – беднячки Осадчей14. П. с. г. произведено убийство ребёнка в возрасте оного года при следующих обстоятельствах:
Осадчая не имея в доме никаких продуктов питания пошла в село достать какие небудь продукты, оставив дома 4 – х детей. Самый младший ребёнок одного года сидел на печке, откуда упал и от ушиба находился в тяжолом состоянии. Старший её сын, в возросте 10 – ти лет, взял нож и начал в области живота его резать, вынул кишки, печень и лёгкие, положил в горшок, а также отрезал ногу, положив в горшок хотел варить.
С приходом матери на вопрос где младший ребёнок 10 – ти летний сын её ответил, что упал с печи и убился и так как он хотел кушать он решил зарезать его и мясо употребить в пищу.
Среди населения , в связи с этим фактом отмечены разговоры о том , что голодания семи Осадче вызвано ее нежеланием работать в колхозе, Порицая её в том, что она довела до такого состояния свою семю.
18. П. с. г. Колхозница Волошина и Хитрук также не Являвшиеся на работу в колхоз и не имея трудодней, желая использовать етот факт явились к Председателю Сельсовета с требованием видать хлеба, иначе они также поступят со своими детьми.
Присутствующими колхозниками они были разоблачены в нежелании работать в колхозе, получив соответствующий отпор, после чего они ушли. Ведётся расследование.