Карта-план битви під поселенням Батіг біля Ладижина. Є дорога на Гайсин. 1653р.

47519852661_85a884945c_k_d Карта-план битви під поселенням Батіг біля Ладижина. Є дорога на Гайсин. 1653р.

Batoh – 1652

Скачати Plan bitwy pod Batohem 1653

Джерело: Biblioteka Narodowa у фонді — 1947 року.
Знайдено в приватній колекції — 1812р

Польська карта дуже цікава і суперечить нашій історії, яку ми вчили — Битва під горою Батіг, але дещо співпадає з дослідженням Єфима Сіцінського.

Щоденна книга Ульриха фон Вердума. Опис місця бою в 1671 году

Далі тою рівниною, добре обробленою, дуже врожайною, де по обох берегах ріки Буг видно було різні села серед гарних фрукто­вих садів, аж до невеликої річки, до якої впадає струмок, а там, де вони з'єднуються лежить місто Ладижин, за півтори милі від згаданого шанця. Місто це належить князю Дмитрові Вишневецькому, дядькові польсько­го короля й польному коронному гетьмано­ві. Між містом і замком є досить широке озе­ро; а все це, як замок, так і значне за пло­щею місто, а також два великі передмістя укріплене козацьким способом і заселене чис­ленними мешканцями. Місто лежить у долині а замок — на горі, серед дуже врожайних грунтів. У тутешніх городах ростуть і достига­ють дині, тут садять також багато тютюну. Знать міста прийшла із своїми попами й дия­конами і, поклавши руки на євангеліє, прися­гала лишатися вірною й прихильною великому коронному гетьману.
Потім через дві високі рівнини, покраяні посередині широкою долиною, аж до берега Бугу й підупалих валів старого польського та­бору, лише одна миля. У цьому таборі за пер­шої козацької війни окопалися 34 тисячі поля­ків; його штурмував козацький генерал Хмель­ницький, зламав їх опір і наказав усім, кого в першому шаленстві не вбито, пізніше стяти голови. Між останніми був також найстарший брат великого гетьмана коронного Собеського. Неподалік від цього місця у долині ле­жить місто й замок Батіг і ще містечко Четвертинівка. Тут армія затрималася, припинив­ши переслідувати татарів, оскільки вони, ді­ставшись до широких рівних полів, розпоро­шилися поодинці, так що переслідувати їх да­лі не було можливості.

Цікавий запис в архівах Речі Посполитої, перекладаю.

«1687. Ex ms. arch. Stan. Aug. regis.
Compendium czyli zebranie krotkie wojen od kozakow poczynajacych sie.
Roku 1652. Batosowka, potym oboz pod Sokalem.»

«1687. З оригіналу архіву короля Станіслава-Августа.
Компендіум або стисле зібрання війн, що починалися від козаків.
Року 1652. Батозька, потім табір під Сокалем

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі