
Batoh – 1652
Скачати Plan bitwy pod Batohem 1653
Джерело: Biblioteka Narodowa у фонді — 1947 року.
Знайдено в приватній колекції — 1812р
Польська карта дуже цікава і суперечить нашій історії, яку ми вчили — Битва під горою Батіг, але дещо співпадає з дослідженням Єфима Сіцінського.
Щоденна книга Ульриха фон Вердума. Опис місця бою в 1671 году
Далі тою рівниною, добре обробленою, дуже врожайною, де по обох берегах ріки Буг видно було різні села серед гарних фруктових садів, аж до невеликої річки, до якої впадає струмок, а там, де вони з'єднуються лежить місто Ладижин, за півтори милі від згаданого шанця. Місто це належить князю Дмитрові Вишневецькому, дядькові польського короля й польному коронному гетьманові. Між містом і замком є досить широке озеро; а все це, як замок, так і значне за площею місто, а також два великі передмістя укріплене козацьким способом і заселене численними мешканцями. Місто лежить у долині а замок — на горі, серед дуже врожайних грунтів. У тутешніх городах ростуть і достигають дині, тут садять також багато тютюну. Знать міста прийшла із своїми попами й дияконами і, поклавши руки на євангеліє, присягала лишатися вірною й прихильною великому коронному гетьману.
Потім через дві високі рівнини, покраяні посередині широкою долиною, аж до берега Бугу й підупалих валів старого польського табору, лише одна миля. У цьому таборі за першої козацької війни окопалися 34 тисячі поляків; його штурмував козацький генерал Хмельницький, зламав їх опір і наказав усім, кого в першому шаленстві не вбито, пізніше стяти голови. Між останніми був також найстарший брат великого гетьмана коронного Собеського. Неподалік від цього місця у долині лежить місто й замок Батіг і ще містечко Четвертинівка. Тут армія затрималася, припинивши переслідувати татарів, оскільки вони, діставшись до широких рівних полів, розпорошилися поодинці, так що переслідувати їх далі не було можливості.
Цікавий запис в архівах Речі Посполитої, перекладаю.
«1687. Ex ms. arch. Stan. Aug. regis.
Compendium czyli zebranie krotkie wojen od kozakow poczynajacych sie.
Roku 1652. Batosowka, potym oboz pod Sokalem.»
«1687. З оригіналу архіву короля Станіслава-Августа.
Компендіум або стисле зібрання війн, що починалися від козаків.
Року 1652. Батозька, потім табір під Сокалем